Spravme referendové moratórium

Autor: Lubomir Tuchscher | 5.2.2015 o 7:00 | Karma článku: 2,39 | Prečítané:  949x

Pred referendom oficiálne nie je moratórium. To však neznamená, že si ho nemusíme spraviť. V záujme nerozhodnutých osôb a zachovania dobrých vzťahov.

V spoločnosti máme de facto tri skupiny ľudí. Sú to tí, ktorí považujú referendum za správne. Ďalej tí, ktorí považujú referendum za nesprávne. A potom sú tu tí, ktorí ešte rozmýšľajú, ako sa zachovajú. Mám jasný názor na referendum, myslím, že rozumiem skupine s opačným názorom, vážim si ich a to aj keď s nimi nesúhlasím. Ale cítim s tými, ktorí sú nerozhodnutí.

V iných typoch volieb na Slovensku, ktoré neboli natoľko vyostrené, pre nerozhodnutých štát vytvoril inštitút moratória. To sa dodržiavalo primárne v elektronických a tlačených médiách, nedotklo sa však bilboardov alebo sociálnych sietí.

V sobotu je termín referenda, vyvolaného občianskou iniciatívou. Som za to, aby sme sa my, občania nesprávali ako politické strany a spravili v záujme a v úcte voči nerozhodnutým referendové moratórium.

Kto sa chce zapojiť do referendového moratória, mal by:

  1. Nezverejňovať do uzavretia referendových miestností akékoľvek komentáre, statusy, fotografie, videá či blogy na tému referenda a účasti na ňom.
  2. Upraviť si profilovú fotografiu na sociálnych sieťach tak, aby pri statusoch a komentároch neudržiaval tému nazerania na referendum.
  3. Nekomentovať, nelikeovať a nezdieľať komentáre, statusy a iný obsah na sociálnych sieťach, ktorý sa týka názorov na referendum.
  4. Vyhnúť sa agitovaniu k účasti alebo neúčasti na referende v osobnej komunikácii.
  5. Neposudzovať ľudí podľa toho, aký majú názor na referendum, čo pre nich znamená rodina a čo by chceli, aby znamenala, ale podľa toho, či konajú dobro a zároveň, či svojim konaním nenarúšajú dobro druhého.
  6. Energiu, ktorú ušetríte, môžete okrem iného použiť na to, aby ste poslali osobnú správu, mail, sms (tzv. neverejný odkaz) osobe, ktorá má iný názor na referendum a napíšte mu, pre čo konkrétne si ho/ju vážite.

Zároveň sa môžete pripojiť k facebookovému eventu.

Budeme žiť len v takých vzťahoch, aké si vytvoríme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy koronavírusom

Na Spiši uzavreli päť osád, celkovo máme 682 nakazených.

Stĺpček Osmelené

Tety, žienky, plné pôrodnice. To, ako premiér hovorí o ženách, veľa napovie

Mať rád a rešpektovať je rozdiel.


Už ste čítali?