Mečiarizmus je späť, len má inú farbu

Autor: Lubomir Tuchscher | 23.1.2015 o 21:37 | Karma článku: 9,06 | Prečítané:  2031x

Veľmi ma prekvapuje, že pri pokuse o úpravu kázne grécko-katolíckeho kňaza Rastislava Baku a následnom nezaradení bohoslužby do vysielania Slovenského rozhlasu, si nikto nespomenul na Jána Krstiteľa Balázsa a príbeh jeho osudovej kázne, ktorej sa zľakli vtedajší mocní. S tým rozdielom, že Balázsova kázeň odvysielaná bola.

Od novembra 1989 vyhovel Slovenský rozhlas občanom tejto krajiny a do svojho vysielania zaradil prenosy bohoslužieb ako súčasť služby verejnosti, ktorej nie nevýznamná časť o toto prejavila záujem. Pre veriacich to prirovnanie môže byť nepríjemné, ale veriaci si tento priestor zabezpečili a udržali aj vďaka tomu, že sú objektívne merateľnou skupinou obyvateľstva minimálne tak ako rybári, záhradkári, motoristi, folkloristi,...  Hoci za čias liberálneho ministra kultúry za Slobodu a Solidaritu bol tlak na zrušenie prenosov bohoslužieb, táto hodina vo vysielaní vydržala. A vydržala aj v čase, keď mocným prekážali niektorí kňazi a biskupi nastavujúci zrkadlo mocným.

Bolo to takto pred 19 rokmi, 21. januára 1996 keď vtedy mladý diakon Ján Krstiteľ Balázs v jednej z rozhlasových kázní prepojil náboženské čítania s dianím na Slovensku - kde uniesli syna prezidenta, prepadli niektorých občanov, vybuchli neželaným ľuďom autá,... Na tú kázeň si pamätám dodnes. Bola odvysielaná naživo. Mocní sa zľakli a františkánskeho diakona preventívne poslali na opačný koniec republiky, aby zbytočne nepoburoval verejnosť. 

Kázeň Rastislava Baku vďaka iniciatívnemu prístupu človeka z rozhlasu ľudia nemohli počuť. Pre politiku "len aby sme sa niekoho nedotkli" sa Slovenský rozhlas dostal do polohy tých istých kádrovačov, ktorí rozhodli o Jánovi Krstiteľovi Balázsovi.  

Viem, že pre mnohých sú farári a ich kázne tŕňom v oku. Úlohou kňazov je však byť svedomím spoločnosti, a to aj napriek tomu, že sami  nie sú dokonalí. Ale prosím, nevešali ste si len pred pár dňami na svoje Facebookové profily heslá o slobode slova a o tom, ako veľmi ste Charlie? 

#JeSuisBaka 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?