List bratovi Michalovi

Autor: Lubomir Tuchscher | 2.12.2013 o 10:55 | (upravené 2.12.2013 o 13:31) Karma článku: 9,51 | Prečítané:  1615x

Drahý brat Michal, Som rád, že ti záleží na tvojej, ako aj mojej katolíckej cirkvi. Sú to veci, ktoré neraz aj mňa donútili, aby som verejne vyjadril svoj názor. Forma, viac či menej ironická, sa stretla s tým, čo bloggera vždy poteší - živou diskusiou. Po rokoch som pochopil, že moje texty možno poukázali na problém, možno vyvolali búrku, ale žiaľ len v šerbli. Ľudí to posunulo do oveľa vyhranenejších pozícii a okrem toho, že sa mi možno na krátko uľavilo, nemali žiaden pozitívny efekt.

Dnes už vnímam svet inak. Dnes chcem hlavne prežiť a pri tom zabezpečiť mojej dcére také podmienky, aby sa necítila divne, že má jednu mamu a jedného (aj keď nie ideálneho) otca. Áno, mohol som sa v mene svojho presvedčenia postaviť k ostatným a zúčastniť sa košického pochodu za život, o ktorom som presvedčený, že bol pozitívnou aktivitou tohto roka – bolo to vystúpenie „za“ niečo. Ale nebol som tam. Myslím si, že títo ľudia si zaslúžia rešpekt. Dúfam, že sa nedostaneme do situácie, keď budeme musieť opäť vyjsť do ulíc „proti“ niečomu. Tak, ako počas leta státisícové davy v Paríži.

To, že však otázka rodovej rovnosti je aktuálna, dokazuje aj víkendový plebiscit v Chorvátsku. Iste, sú aj iné, dôležitejšie problémy. No v čase, keď vedenie tejto krajiny reálne potláča slobodne získané práva napríklad pre cirkevné školstvo, keď sa k našim deťom oveľa ľahšie dostáva obsah, ktorý neguje úsilie formovať budúcu osobnosť, niekto musí vystúpiť. A pokiaľ budú cirkevné autority ticho, tak ostatné hlasy budú len štekaním za karavánou. Mal to byť v nedeľu ďalší, „nudný“ pastiersky list, pri ktorom by väčšina kostola prespala? Osobne rozumiem zvolenému jazyku, ktorý možno nie je to, čomu tlieska väčšina ako pápežovi Františkovi alebo biskupovi Bezákovi. Hoci nebol "funky hipsterský", mal mimoriadnu viralitu a tomu ako človek z komunikácie iste rozumieš.

Otázkou však je, ako by spomínané osobnosti reagovali na priamu otázku v súvislosti nie s individuálnym prístupom k homosexuálne orientovaným jedincom, ale o tom, ako sa pozerajú na ochranu detí pred sexuálnymi násilnosťami, alebo či vzťah dvoch osôb rovnakého pohlavia má mať rovnaké spoločenské postavenie ako manželstvo muža a ženy. Osobne si iný názor rád vypočujem a snažím sa pochopiť, čo jeho držiteľa k tomuto postoju viedlo. Vo svojom okolí mám viacero kamarátov homosexuálov, ktorých neodsudzujem, ale snažím sa pochopiť ich životné postavenie. Ale bol by som sám proti sebe, ak by som povedal, niečo iné, ako píšem teraz.

Na tvoj text som ti dal priamy odkaz na citát z Jánovho evanjelia 6:60, keď viacerí učeníci vyhlásili,

„Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!“ Ježiš vedel sám od seba, že jeho učeníci na to šomrú, a opýtal sa ich: „Toto vás pohoršuje?  A čo až uvidíte Syna človeka vystupovať ta, kde bol predtým?“

Áno, slovenskí biskupi nie sú Ježiš, ani zďaleka nie sú dokonalí. A dnes ani nie je taká doba, ako pred 2000 rokmi. Ale slovenskí biskupi sa stali kňazmi, aby šírili jeho učenie.

Pochopil som, že cirkev nezmením na takú, aká by mala byť podľa mojich predstáv. Cirkev je totiž presne taká, aký som ja. A tak namiesto kričania, že cisár je nahý, hľadám cestu, ako cisárovi nájsť nové šaty. Veď cisár je vizitkou celej krajiny. Zatiaľ to robím modlitbou za to, aby bolo lepšie a aby sa našli takí, čo získali menili k lepšiemu. A samozrejme, som pripravený meniť cirkev od seba, a z vnútra.

PS: Verím, že aj po tomto liste zostávame naďalej kamaráti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?