Vedeli ste, že za plyn platíme menej ako pred tromi rokmi?

Autor: Lubomir Tuchscher | 17.6.2009 o 13:22 | Karma článku: 4,66 | Prečítané:  1787x

Dlhodobo pretrváva na Slovensku pocit, že za plyn platíme stále viac. Aj keď prehliadnem aktuálne informácie o tom, že s cenami sa zrejme ešte tento rok bude hýbať, tak opak je pravdou.

Ako je to možné? Predstavujem tri dôvody, vďaka ktorým si odvažujem povedať, že za plyn platíme menej ako pred tromi rokmi.

 

1. Nominálne ceny za dodávku zemného plynu pre domácnosti sú na úrovni z januára 2006. Od vtedy, na jeseň 2006 išli ceny mierne hore, ale v januári 2007 sa dostali viac-menej späť na úroveň z januára 2006. Ceny zostali stabilné, aj napriek faktu, že ceny tovarov a služieb v priemere vyčíslené indexom spotrebiteľských cien, čiže inflácia vzrástla za toto obdobie o 10 percentuálnych bodov (pri prepočte na ceny z roka 2000, ceny v roku 2006 boli na úrovni 136 % a v roku 2008 146 %, rok 2009 ešte nie je spracovaný, Zdroj: Štatistický úrad)

 

2. Jednou z oblastí, v ktorej Slovensko vážne zaostáva za európskym priemerom, je energetická náročnosť. Spotreba energií slovenských domácností na meter štvorcový (288 kWh) je pritom úrovni škandinávskych krajín, priemer EU27 je 191 kWh (Zdroj: Eurostat, 2006 - novšie údaje nie sú k dispozícii). Tento ukazovateľ však aj vďaka úsporným opatreniam Slovákov postupne klesá. To znamená, že pri rovnakých cenách pri nižšej spotrebe v konečnom dôsledku človek zaplatí menej.

 

3. Keďže priemerné mzdy na Slovensku za uplynulé tri roky vzrástli (17219,- Sk v roku 2006, 21024,- Sk v roku 2008, Zdroj: Štatistický úrad), podiel výdavkov na platby za dodávku zemného plynu pri stabilných cenách na rodinnom rozpočte klesol

Iste, niekto môže operovať svojim individuálnym prípadom, keď z rôznych dôvodov sa suma, ktorú platí za dodávku zemného plynu zvýšila. Vyššie uvedené dôvody platia v priemere...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?