Kto by nechcel lacnejší plyn?

Autor: Lubomir Tuchscher | 14.4.2009 o 14:08 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  2489x

Navonok možno hlúpa otázka. Prvá odpoveď by asi znela, že každý by chcel platiť menej. No pravdepodobne sa ozvú aj takí, čo povedia, že lacnejší plyn nechcú plynári. V „plynárňach“ pracujem takmer štyri roky a dovolím si povedať, že aj plynári by uvítali lacnejší plyn. Na mieste je teda otázka, ktorú som nedávno položil svojmu príbuznému – podnikateľovi: majú ceny zohľadňovať náklady, alebo je v poriadku, ak je tovar predávaný pod náklady?

Na tomto blogu chcem písať o tom, čomu sa denne venujem. Plynu, jeho cene a diskusii o všetkom, čo s tým súvisí. Verím, že pochopíte, že neobsiahnem všetko v jednom texte, ale k jednotlivým otázkam sa dostanem postupne. Začnem však večne aktuálnou témou – Kedy bude plyn lacnejší a prečo plynári nechcú zlacňovať?

Nákupné ceny plynu sa odvíjajú od cien ropy, presnejšie od ich deväťmesačného priemeru. Možno si ešte pamätáte situáciu z minulého roka. Od januára sa pohybovala cena ropy nad stovkou dolárov za barel a v júli dosiahla hodnotu takmer 150. Ceny plynu pre domácnosti však boli na základe rozhodnutia regulačného úradu nastavené na približne 70. Prirodzene, už od prvých týždňov nového roka 2008 sa novinári plynárov pýtali, či a kedy premietne rastúce ceny ropy. Analytici ale aj zástupcovia regulačného úradu ( http://ekonomika.sme.sk/c/3876937/spp-sa-uz-zaobera-moznostou-upravy-ceny-plynu.html alebo http://ekonomika.sme.sk/c/3989378/zdrazeniu-plynu-sa-nevyhneme.html) sa verejne vyjadrovali, že zvýšeniu cien sa v roku 2008 nevyhneme. Keď však SPP predložil svoje návrhy na zvýšenie cien, regulačný úrad ich zamietol. Oficiálne z dôvodu, že rast nákladov nebol dostatočne dokázaný.

Od týchto udalostí uplynul skoro rok. Ceny ropy sa „unormálnili“ a začali klesať. A podobne ako v minulom roku, ľudia sa začali pýtať, kedy SPP zníži ceny plynu pre domácnosti. Niektorí z nich pri tom použili argument – veď aj v Čechách teraz zlacňujú. Chcú si plynári udržať vysoké ceny, aby tak mali vyšší zisk? Môžem povedať, že nie. Prečo teda Česi môžu ísť s cenou dole a na Slovensku nie? Nuž len pre to, že cena v Čechách v uplynulom období rástla. A nielen v Čechách, ale aj vo všetkých susedných krajinách, čo potvrdzuje nasledujúci graf, ktorý zobrazuje mieru zmeny cien zemného plynu pre domácnosti v krajinách V4 v období od zaciatku roka 2007:

V4.jpg

Keďže každá krajina, každá spoločnosť má vlastnú štruktúru nákladov, ťažko porovnávať konkrétne ceny. Graf však presne hovorí, že od začiatku roka 2007, kedy sa naposledy menili ceny plynu na Slovensku a to smerom dole (!), ceny plynu pre domácnosti v okolitých krajinách kvôli cenám ropy postupne rástli.

Nikto nemôže poprieť nárok obchodníka na to, aby ceny, za ktoré predáva svoje tovary, zohľadňovali jeho náklady. No v prípade plynárov sa to berie „inak“. Majú vysoké zisky z tranzitu, nech to premietnu do cien pre domácnosti. K tomuto sa dostanem nabudúce, ale v krátkosti – takéto niečo by bolo proti zákonu.

A je tu ešte jeden argument, pre ktorý by plynári uvítali, aby boli ceny plynu nižšie. Konkurencia. Myslíte, že nie je? Omyl. Plyn ako taký je v neustálej konkurencii s cenou elektrickej energie, drevom na vykurovanie či uhlím. Vyššie ceny plynu so sebou prinášajú úvahy – nebolo by výhodnejšie prejsť na iné „palivo“? Je na každom, pre čo sa rozhodne – či pre lacnejšiu alternatívu, alebo drahšiu, pri ktorej má zachovaný komfort „tepla na otočenie kohútikom“.

Bude teda plyn lacnejší? Ak táto otázka zostane len v rovine odbornej a vecnej, tak všetko bude závisieť od nasledujúceho vývoja cien ropy. Ak pôjde ropa dole, dole zlacnie aj plyn. Ak však bude drahá ropa, bude vysoká aj nákupná cena plynu. A to sa premietne aj do cien pre domácnosti. To, čo hovoria plynári, je, že ceny majú zohľadňovať náklady.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?