Na čo (ne)ísť do kina 10/04/08

Autor: Lubomir Tuchscher | 10.4.2008 o 7:07 | Karma článku: 4,55 | Prečítané:  2268x

Dnes majú premiéru tri filmy v slovenských kinách, videl som len jeden z nich - animák Horton, ktorý má byť hlavným ťahúňom znovuotvorenia jedného bratislavského multikina. Na tak "výnimočnú" udalosť by sa patrilo vybrať čosi špeciálnejšie, alebo aspoň dať deťom to, čo im patrí. Prečo?

Horton - animák divákom do 12 rokov neprístupnýHorton - animák divákom do 12 rokov neprístupný

Horton (Horton Hears a Who!) - môže byť animovaný film, ktorého cieľová skupina deti, na Slovensku mládeži do 12 rokov neprístupný? Áno, ak distribučná spoločnosť v rámci znižovania nákladov použije už nahraný český dabing. Ak by sa takéto niečo stalo výnimočne, nehovoril by som nič. Ale distribučná spoločnosť, ktorá v tejto verzii dnes uvádza do kín Hortona, zvolila rovnakú stratégiu v priebehu uplynulého polroka minimálne trikrát - v prípade filmov Pán včielka, Alvin a Chipmunkovia a Kronika Spiderwickovcov. To je už trochu veľa, nemyslíte? Rád by som videl tých prevádzkarov kín, ktorí inštruujú pracovníkov pokladní a trhačov lístkov, aby do kinosály nepustili osobu nižšieho veku.

Pritom Horton bol v krajine svojho pôvodu úspešný a môj dojem z neho nebol na prekvapenie negatívny. Nie je to hlúposť, deti si nájdu svoje, rovnako aj starší. Úprimne sa teším na recenziu Jozefa Kováčika v Katolíckych novinách - ak sa k Hortovi dostane - táto rozprávka má totiž svoj teologický rozmer. Popri všetkých tých veselých veciach, ktoré sú vlastné každému animáku, tento sa pohráva s istým obrazom Boha - v tomto prípade slona - ktorý je väčší ako svet skrytý v malej smietke, má možnosť a robí všetko pre to, aby miniľudí zachránil. Na druhej strane, neprekypuje inteligenciou a keď má prehovoriť k obyvateľom minisveta, tak je z toho trapas. Hoci v pôvodnej verzii slona nahovoril Jim Carrey, jeho postava má okrem "božskej" moci so Všemohúcim Bruceom málo spoločného. Zaujímavý je však aj pohľad z dola - obyvatelia smietky sú absolútne šťastní a o iných bytostiach, nehovoriac o neviditeľnom slonovi, ktorý je väčší ako celý svet, nič netušia a tak riešia dilemu, či uveriť svojmu starostovi, ktorý počul od Hortona varovanie, že sú všetci v nebezpečenstve. A to som sa ani nedostal k finále, ktorého pointu nechcem prezradiť, ale to má až mesiášsky rozmer.

Ak nechcete stráviť návštevu kina v lepšom prípade (ak máte svoje deti) vysvetľovaním, čo je znamená to či ono české slovo, v horšom prípade počúvaním takýchto lekcií od starostlivých rodičov okolo seba, na Hortona nechoďte. Vaša pozornosť by totiž nepatrila filmu.

Hodnotenie: palec ani hore ani dole


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?