Na čo (ne)ísť do kina 28/02/08

Autor: Lubomir Tuchscher | 28.2.2008 o 7:07 | Karma článku: 5,88 | Prečítané:  3005x

Gratuľujem distribučnej spoločnosti, ktorej až neuveriteľne vyšla stávka na termín premiéry filmu Táto krajina nie je pre starých. Lepší dátum, ako prvý štvrtok po získaní Oscara v kategórii najlepší film, pre túto snímku ani nemohol byť. Ale stojí za to na neho ísť do kina? Prečítajte si môj dojem.

Táto krajina nie je pre starých (No Country For Old Men) - dá sa štyri dni po odovzdávaní Cien akadémie písať o tomto filme a nespomenúť v ňom ani slovkom Oscary? Asi nie. Na druhej strane, ako nedávno písal denník Pravda, to, či nejaká snímka získa také alebo onaké ocenenie neznamená, že Slováci sa na ňu nahrnú. Oscarové filmy (snáď s výnimkou Titanicu a Pána prsteňov) patria u nás medzi menej úspešné z pohľadu návštevnosti. Otvorene hovorím, že Táto krajina nebol mojim Oscarovým favoritom, sympatickejšia mi bola Čierna krv. To však neznamená, že najnovšie dielo bratov Coenovcov je slabé, alebo zlé. Práve naopak. Tak silný ročník s výbornou päťkou nominovaných si nepamätám. Ak oddelíme hodnotenie tejto filmovej premiéry od nedeľnej slávnosti, vyjde nám nasledovné:

Táto krajina... je z môjho pohľadu priemerným Coenovským filmom. Nie je to ich najlepšie dielo (Fargo), ale nie je to ani obyčajný film americkej továrne na zábavu. Ako sme u tejto tvorivej dvojice zvyknutí, je postavený na výborných hereckých výkonoch - tu s ťažko prekonateľným Javierom Bardemom. Čakal som, že sa tvorcovia viac vyhrajú s absurdnými stránkami postáv. Tento rozmer coenovských filmov nebol dostatočne naplnený, ale je to celkom logické. A navyše na nenaplnenie tohto očakávania je milovník coenoviek pripravený hneď v úvode. Veľmi dobre chápem, čo týmto filmoch chceli povedať - násilie stráca zmysel, je tu doba, keď násilie a brutalita je cieľom. Napriek použitému čiernem humoru je toto veľmi vážny film. A práve preto mi na Tejto krajine chýbalo isté nasmerovanie, naznačenie vízie, kam by sa spoločnosť mala vybrať. Tým, že vo filme sa hovorí len o A - t.j. stave spoločnosti a nepovie sa B, v podstate skĺza do mainstreamu, ktorý neposkytne žiadnu pridanú hodnotu. A to je dôvod, pre ktorý má u mňa "len" jeden palec hore. Ale opakujem, film stojí za to vidieť. Hodnotenie: palec hore

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?