Dobré komédie stále vznikajú

Autor: Lubomir Tuchscher | 24.2.2008 o 18:45 | Karma článku: 10,29 | Prečítané:  7221x

Pre mnohých sú komédie len ľahkým žánrom na "zabitie" 90 minút či dvoch hodín. Možno to je dôvod, pre ktorý Oscarov v uplynulých rokoch vyhrávajú seriózne drámy. A možno to je dôvod, pre ktorý nezávislí filmári opätovne aj tento rok označili za najlepší film komédiu. Juno.

To, že sa v noci budú odovzdávať ceny Akadémie, sa už pomaly objavilo všade - vrátane Katolíckych novín. Oscary však z roka na rok sú stále viac pod vplyvom produkčných spoločností a ich výsledky ovplyvňuje množstvo iných vecí, ako len vkus členov Akadémie. Z tohto dôvodu sú pre mňa možno zaujímavejšie výsledky Independent Spirit Awards, ktoré sa odovzdávajú deň pred Oscarmi.

Uplynulé roky naznačujú veľmi zaujímavý trend. Zatiaľ čo klasické Oscary sú doménou drám, "nezávislé Oscary" v poslednom období získavajú komédie. Minulý rok to bola Malá Miss Sunshine, dva roky predtým zas Bokovka. Mnohí filmári hovoria, že ťažšie je nakrútiť dobrú komédiu ako dobrú drámu. Je to logické, tento žáner je "zašpinený" množstvom povrchnej tvorby, ktorá skôr uráža, ako by zabávala.

Za uplynulý rok sa víťazom stala komédia Juno od režiséra Ďakujeme, že fajčíte, Jasona Reitmana. Juno má veľa spoločného s predchádzajúcim Reitmanovým filmom - má inteligentný humor, scenár je postavený na rodinných hodnotách, čo má vplyv aj na samotný záver filmu. Jednoducho by sa dalo povedať, že je to ďalšia tínedžerská komédia, ktorá rieši "neželané" tehotenstvo. Ale Juno v porovnaní napríklad s Nabúchanou srší humorom a inteligenciou na úrovni, ktorá dokáže osloviť tak tínedžera, ako aj jeho rodiča. Niet preto div, že napriek nezávislej produkcii, dokázala v USA zarobiť viac ako 100 miliónov dolárov. Nuž, aj nezávislá tvorba dokáže byť finančne výnosná, ak jej nechýba srdce a zaujímavý nápad.

Táto komédia pravdepodobne nevstúpi do filmových dejín, je však príjemná, dá sa opätovne pozrieť. A hlavne naznačuje, že Jason zdedil talent po svojom otcovi Ivanovi Reitmanovi a ak nebude prijímať každú ponuku, dokonca má šancu aj svojho otca prekonať.

Juno je nominovaná aj na Oscara v hlavnej kategórii, ale tam má silných súperov - Pokánie, Čiernu krv či Táto krajina nie je pre starých (do slovenských kín prichádza vo štvrtok, kedy si budete môcť prečítať môj dojem aj z tohto filmu). Reitmanova komédia nepatrí medzi favoritov, ale rovnako ako minulý rok Malá Miss Sunshine, predstavuje svieži závan medzi ostatnými, "serióznymi" dielami. Ale možno v noci motyka vystrelí...

PS: Žiaľ, slovenské distribučné spoločnosti zatiaľ uvedenie komédie Juno do našich kín neavizovali.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?