Áno, Bones je tiež o vyšetrovaní vrážd, ale je v mnohom iný. Ponúkam Vám niekoľko dôvodov, prečo venovať svoj čas práve tomuto seriálu, prečo si myslím, že Bones je dobrý: Bones (FOX) alebo Kosti (TV JOJ) alebo Sběratelé kostí (TV PRIMA), Foto: Fox.com
1. Bones má literárny základ. Takých seriálov nie je veľa. Za úspechom Bones stojí úspešná séria kníh Kathy Reichs, ktorá patrí medzi rešpektovaných amerických súdnych antropológov - pracovala pri vyšetrovaní genocídy v Rwande, pomáhala pri identifikácii obetí uložených v masových hroboch v Guatemale alebo vykonávala "foréznu" prácu na Ground Zero po jedenástom septembri. Vo voľnom čase začala písať príbehy zo svojej práce, zakladajúce sa na skutočných prípadoch a s odkazmi na skutočných kolegov. Jej hlavná hrdinka je súdna antropologička Temperance Brennan. Sériu populárnych románov odštartoval Deja Dead v roku 1997, za ktorú dostala ocenenie Najlepší prvý román. Zatiaľ posledným dielom Kathy Reichs je Break No Bones, ktorý vyšiel v lete 2006 (a ktorým ma na Vianoce mimoriadne príjemne prekvapila moja drahá. Zatiaľ táto kniha leží na nočnom stolíku a čaká v poradovníku). Hľadal som knihy Kathy Reichs v ponuke slovenských vydavateľstiev, ale zatiaľ som nič nenašiel. Možno sa po úspechu Kostí na televíznej obrazovke dočkáme.
súdna antropologička, spisovateľka Kathy Reichs, Foto: KathyReichs.com
Medzi knihami Kathy Reichs a samotným seriálom Bones sú však rozdiely. Asi hlavným je to, že knižná Temperance je o 10 rokov staršia a má dcéru. Zaujímavosť, ktorá vám určite neunikne - televízna Temperance má bokovku v podobe písania kníh, pričom jej hlavná hrdinka sa volá Kathy Reichs.
Skutočná spisovateľka a súdna antropologička Kathy Reichs sa stále podieľa na príprave seriálu a vo výbornej jedenástej epizóde druhej série (mimochodom v réžii Davida Duchovneho, ktorý sa ujal pokračovania plného vládneho sprisahania) si zahrala celkom milú epizódnu postavu.
2. Postavy z Bones sú zo života. Áno, môžete povedať, že aj Catherine z CSI: LV má za sebou príbeh bývalej pracovníčky v pochybnom podniku v Las Vegas alebo Horatio z CSI: Miami, ktorý sa vysporadúva so špinou, ktorú po sebe zanechal jeho zavraždený brat. Napriek tomu máte z CSI-čiek časom pocit, že tí vyšetrovatelia sú v podstate dokonalé roboty, ktoré drží spolu len práca.
Postavy z Bones sa však paralelne s riešením prípadov neustále zaoberajú svojou minulosťou (tešte sa na záver prvej série) a prítomnosťou. Medzi nimi to iskrí ako pri cirkulárke, nehovoriac o otázke "paralelných vzťahov".
David Boreanaz, alias agent Seeley Booth Foto: bones.xf.cz
Okrem súdnych špecialistov, ktorí sa venujú vedeckej analýze dôkazov, čiže objaveným kostiam, je v týme aj zvláštny agent Seeley Booth z oddelenia vrážd FBI. Predstavuje typického "policajta", cez ktorého sú vysvetľované bežnému laikovi niektoré "nepochopiteľné" postupy ako získať dôkazy. V tom je rozdiel medzi Bones a sériami CSI. V prípade CSI si špecialisti - vyšetrovatelia kvôli divákom opakujú základy svojej práce medzi sebou. Pri týchto dialógoch som mal vždy pocit, že takto sa tí ľudia bežne pri práci nerozprávajú a že tie rozhovory sú tam len kvôli divákom.
3. Osobná blízkosť Bones. Keď si zaľúbite nejaký seriál, môže to mať okrem množstva racionálnych dôvodov aj zopár tých iracionálnych. K tým radím hlavne fakt, že Temperance Brennan, či skôr jej predstaviteľka Emily Deschanel je môj ročník (ak berieme do úvahy dátum narodenia podľa rešpektovanej internetovej databázy IMDB), de facto by mohla byť moja spolužiačka. Už som vyrástol z toho, aby som bol zaľúbený do nejakej herečky na obrazovke. Čo však má Emily mimoriadne, tak to je jej sexy chrapľavý hlas. (Celkom ma zaujíma, kto ju bude dabovať do slovenčiny.) Ľudia, s ktorými mám niečo spoločné - tak dátum narodenia (Milla Jovovich), rok narodenia (napr. Aňa Geislerová), miesto narodenia (každý z Bratislavy), miesto dospievania (každý spojený s Piešťanmi), alebo čokoľvek iné, sú mi veľmi blízki a držím im palce. Zo srdca. A Emily k ním už tiež patrí.
Emily Deschanel, alias Temperance "Bones" Brennan Foto: bones.xf.cz
Späť však k Bones. Bones mi je blízky svojim čiernym humorom, pohrávaním sa s mysterióznosťou, ale má aj veľmi príjemnú hudbou. V už spomínanej jedenástej epizóde druhej série sa objavila fantastická prerábka pesničky Kate Bush Running Up The Hill od Placebo. A podobných záležitostí v Bones budete počuť každý týždeň. Môj osobný tip je preto seriál Bones.
PS: Ospravedlňujem sa, ale ten názov "Kosti" je mi akosi proti srsti. Bones totiž nie je len odkaz na to, s čím ľudia okolo Temperance Brennan robia, ale je to aj prezývka hlavnej postavy. Celkom ma preto zaujíma, či agent Booth bude svojej kolegyni hovoriť v slovenčine kostička alebo kostra...